ارائه خدمات گچبری سنتی و دستی

09123216508 همراه
گچبری سنتی و دستی ساختمان
مجموعه هنر برتر آماده ارائه خدمات گچبری سنتی و گچبری دستی توسط گچکاران حرفه ای و با تجربه با کیفیت بالا و قیمت مناسب در کمترین زمان برای مکان های مختلف بزرگ و کوچک در تهران و کرج
هنر برتر
هنر برتر

گچبری سنتی-دستی

یکی از پدیده های هنری در معماری ایرانی که از گذشته تا الان وجود دارد و در آینده هم همراه با پیشرفت های بسیار وجود خواهد داشت هنر گچبری است که هم در گذشته به اسم گچبری سنتی بسیار زیبا بود و هم امروزه به اسم گچبری مدرن یا گچبری دستی بسیار جلوه زیبایی به ساختمان میبخشد.

در گذشته پادشاهان برای کاخ های خود از این هنر استفاده میکردند و امروزه گچکاران زیادی وجود دارند که این خدمات ارائه میدهند که این گچبری ها در انواع مدل های مختلف و شیکی برای ساختمان ها اجرا میشود.

گچبری دستی و گچبری سنتی زیر مجموعه هنر اصیل گچبری هستند که مجموعه هنر برتر این خدمات را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برای شما اجرا میکند.

 

گچبری دستی

گچبری دستی یکی از خدمات گچبری است که برای دکوراسیون داخلی ساختمان های مختلف بزرگ و کوچک و دادن جلوه ای شیک و زیبا به ساختمان ، بعد از نقاشی هنری ساختمان انجام میشود.

این خدمات هنری است که تمامی کار ها و مدل ها با دست انجام میشود و برای این کار حتما باید از گچکاران حرفه ای و متخصص استفاده کنید تا مشکلی ایجاد نشود و بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

گچکار حرفه ای برای اجرای گچبری دستی ابتدا گچ را به صورت مایع درست میکند.

گچ و آب با هم قاطی میشوند و گچکار تا جایی که این محلول به خمیری انعطاف پذیر تبدیل شود و بتوان از آن محلول اسکلتی هنری ساخت ، هم میزد.

بعد از این کار وقتی گچ به حالت مناسب در آمد گچکار مورد نظر کار را با دستان خود آغاز میکند البته لازم به ذکر است که تمامی کار ها با دست انجام نمیشود و این کار علاوه بر دستانی نیرومند ، نیازمند ابزاری از قبیل :دم بر ،نقاله ، پرگار ، بومخوار و کاردک است تا طرح مورد نظر به زیبایی هرچه تمام تر ایجاد شود.

بعد از اینکه گچکار ، گچ را طبق مدل مورد نظر روی دیوار چسباند منتظر خشک شدن گچ میشود و وقتی گچ خشک و سفت شد حالا با ابزار مورد نیاز به صورت دقیق طرح و مدل مورد نظر گچبری دستی را ایجاد میکند.

البته لازم است بدانید که روش قالب گیری در این خدمات با قالب مخصوص روی دیوار انجام میشود و سپس با استفاده از خمیر گچ ،گچ قالبی را در قسمت مورد نظر می چسباندند.

مهم تر از هر چیزی برای کیفیت و نتیجه کار نوع گچ مورد استفاده است که در انتخاب آن باید دقت و دانش بالایی داشته باشید.

 

گچبری سنتی

در گذشته برای زیبا کردن خانه ها و تمامی کاخ ها از روش های مختلفی مثل گچبری سنتی و آینه کاری استفاده میکردند که امروزه این خدمات کمتر شده است اما خانواده های زیادی از آینه کاری برای سقف و ستون منازل استفاده میکنند.

این هنر یک نوع از هنر گچبری است که از زمان های خیلی قدیم استفاده میشد و طرفداران زیادی داشت و امروزه هم طرفداران خود را دارد مثلا افرادی که علاقه ای به کار های سنتی و نماهای سنتی دارند اما این محبوبیت نسبت به قبل کمتر شده است مگر برای ساختمان هایی که کلا با تفکرات سنتی ساخته شده باشد.

گچبری سنتی از هنر های اصیل ایرانی است اما در کشور های دیگر هم از این هنر استفاده میشود مثلا شما میتوانید نمونه هایی از گچبری سنتی را در موزه لوور پاریس هم مشاهده کنید.

به عنوان نمونه گچبری سنتی ، چفت گیری و ابزار زنی طاقچه بسیار ارزشمند هنری از کاخ بیشاپور از سده سوم میلادی در موزه لوور پاریس و قطعاتی از آثار دوره ساسانی نیز در موزه ملی ایران نگهداری می شوند .

این هنر که تاریخی به قدمت اسلام و حتی پیش از آن را شامل می شود، سیر تاریخی مشخصی را طی کرده تا به امروز رسیده است

این سبک گچبری در دوره های مختلف در زمان های قدیم کاربرد داشت و استفاده میشد که در ادامه با آن دوره ها آشنا خواهید شد :

سلجوقی

هنر گچبری در انواع خط کوفی همراه با نقوش اسلیمی خرطوم فیلی روند تحول این هنر در دوره سلجوقی بوده است. به طور کلی هنر گچبری در دوره سلجوقی مورد توجه در نماسازی های داخل بوده است. از میان آثار این دوره می توان به گچبری های مسجد اردستان با خط بسیار زیبای کوفی مزهر و به ویژه گنبد علویان در همدان اشاره کرد.

ایلخانی

در این دوره روند هنر گچبری به سرحد کمال مطلوب رسید . به وجود آمدن محرابهای گسترده با انواع خطهای کوفی و خطهای سلطانی، دیوانی، رقعی و به کارگیری انواع گره های هندسی با نقوش اسلیمی توماری و اسلیمی ماری در لابلای کتیبه و اسپرهای خط با گل و برگهای پهن گود و برجسته عظمت و شگرفی بسیاری در آثار ایران و هنر گچبری در آن به وجود آورد.

تیموری

این دوره عصر به وجود آمدن رسمی بندی و کاربندی هایی از قالبهای گچی ارزشمند و به تحول رسیدن هنر گچبری از نقوش مختلف، به ویژه اسلیمی و انواع خطهای گوناگون است .

به طور کلی در هنر گچبری این دوره از هنرهای دیگر چون هفت قلم خط از انواع کوفی چون کوفی پیرآموز ، کوفی مشجر، کوفی گره دار، کوفی مشبک نهایت استفاده شده است. همچنین خطهای ( محقق، نسخ، ثلث، رقاع، تعلیق، و نستعلیق) با هنر آفرینیهای فراوان و در مواردی از شاخه های این خط ها بخصوص خط معقلی در هنر گچبری آثار ایران بهره فراوان گرفته شده است.

از آثار فراوان این دوره می توان به مقرنس بندیهای گچی ارزشمند سر در مسجد میدان کاشان و خط های چشم نواز گچبری بقعه شیخ احمد جام در تربت جام و بقعه سید رکن الدین در یزد اشاره داشت.

صفویه

این دوره هنر گچبری وارد روشهای خاص شده است. به طوری که زیباترین مقرنس بندی های گچی با عناصر گوناگون به ویژه مقرنس بندی های طاس و نیم طاس همراه با نقوش گل و گیاه با انواع تیغه های گچی دالبری زینت بخش کاخ های شاهی گردیده است.

پدیده های ارزشمند مقرنس قطار و کاربندی ها و یزدی بندی های گچی بسیار شگرف کاخ هشت بهشت و سردر بازار قیصریه در اصفهان به ویژه دالبرهای تیغه منقوش از ظروف مختلف چون تنگ و سبو مقرنس بندی های طاسه دار گچی در تالارهای شاه نشین و موسیقی کاخ عالی قاپو و خط گچبری ثلث بسیار ارزشمند در صفه درویش مسجد جامع اصفهان از جمله آثار مربوط به این دوره هستند.

زندیه

هنر آفرینی های فراوان و ارزشمند از گچبری، مقرنس بندی گچی، ترنج اندازی همراه با گل و گیاه و نقوش بدیع در آثار شهرهایی چون شیراز و بخصوص در عمارت کلاه فرنگی، مقبره اولیه خان زند (وکیل الرعایا) که امروز موزه پارس می باشد به وجود آمد

قاجار

در دوره قاجاری هنر گچبری رونق فوق العاده ای به خود گرفت، به علت مسافرت پادشاهان قاجار به فرنگ از هنر گچبری اروپا تقلیدهایی در کاخهای شاهی به ویژه سر ستون سازیها، گلویی سازیها و سقف سازیها در کاخهایی چون گلستان و عشرت آباد و پاره ای دیگر پیروی شد. اما به طور قاطع می توان گفت که این تقلیدها هرگز نتوانست جای هنر و نقوش بسیار هنرمندانه و اصیل ایرانی، بخصوص نقشهای اسلیمی و ختایی و گل و گیاه که نشأت گرفته از سرپنجه با ذوق هنرمندان ایران زمین می باشد را در گچبری بناهای ایران زمین بگیرد.

* از میان آثار به جا مانده از این دوران می توان به کتیبه های گچبری خط کم نظیر مسجد حیدریه قزوین، خانقاه و بقعه بایزید بسطامی در بسطام در مقیاس گسترده و وسیع ، محراب ارزشمند پیر بکران در جنوب اصفهان و نوعی بی همتا از این هنر ارزشمند را در محراب بسیار جالب و منحصر به فرد اولجایتو در مسجد جامع اصفهان که به جرئت می توان این پدیده بزرگ و عظیم هنر گچبری را شاخص ترین و با ارزشترین نوع گچبری در معماری جهان و به ویژه جهان اسلام دانست نام برد

از میان آثار فراوان گچبری این دوره می توان به گچبری جالب کاخ ارم و نارنجستان قوام در شیراز و مقرنس بندی های آونگ گچی همراه با گچبری های خانه طباطبائی و خانه بروجردیهای کاشان همراه با نوآوریهای شگرف در بناهای یادشده و بسیاری از بناها و آثار دیگر ایران یاد کرد.

 

blushمطالب پیشنهادی : گچبری مدرن ، اجرای ورق طلا ، گچبری نئوکلاسیک

 

خدمات مجموعه هنر برتر برای گچبری دستی و سنتی ساختمان

 • گچ کاری
 • سفید کاری
 • گچ بری بر روی سقف و دیوار
 • گچ بری آرک آشپزخانه
 • گچ کاری انواع نور مخفی
 • گچ کاری بر روی انواع رابیتس کاری
 • گچ کاری دور لامپ و لوستر
 • ویژگی های گچ کاری
 • عایق گرما و سرما
 • ضد حریق
 • قابلیت رنگ پذیری
 • ایجاد سطوح صاف و هموار
 • قابلیت ترکیب با پودرهای رنگی

 

تکنیک های گچبری دستی و سنتی

غیر از تکنیک های قالب گیری که با استفاده از قالب تهیه شود و سپس با استفاده از خمیر گچ، گچ قالبی را در قسمت مورد نظر می چسباند، گچبری با تکنیک های مختلف دیگری صورت می گرفته که معمولی ترین نوع آن موسوم به کنده کاری یا گچبری عمقی است.در این تکنیک روش کار به این صورت است که ابتدا خمیر گچ را برای زیر سازی و آماده کردن متن بر روی قسمت مورد نظر می کشند. پس از آنکه گچ خشک شد و اصطلاحا خود را گرفت نقش را روی ان انداخته و با وسایل گچ بری طرح مورد نظر را میبرند.

 

زمان اجرای خدمات گچبری سنتی و دستی چقد است؟

تیم حرفه ای گچکاری هنر برتر شامل یک استاد کار گچکاری و یک یا چند شاگرد گچکار است و بعضی مواقع برای ساختمان ها بزرگ هم ممکن است دو استادکار و چند شاگرد باشد.

البته لازم به ذکر است که این تعداد میتواند نسبت به درخواست مشتریان تغییر کند مثلا اگر مشتری بخواهد کار و ساختمان را زودتر تحویل بگیرد میتواند درخواست گچکاران بیشتری کند تا کار زودتر انجام شود.

وظیفه و کار استادکارمالیدن گچ روی سطح دیوار و سقف، شمشه کشی و در نهایت ماله کشی دیوار است و وظیفه شاگرد ساختن گچ در ظرف های استانبولی و همچنین رساندن این گچ ساخته شده به استادکارها می باشد.

یکی از راه هایی که به انجام کار ساختمان کمک میکند و باعث میشود کار زودتر انجام شود استفاده از گچبری پیش ساخته برای ساختمان است که میتوانید این مدل گچبری را طبق سلیقه خود سفارش دهید.

یکی از قسمت های گچبری که زمان زیادی میگیرد گچبری سقف ساختمان است که هم زمان زیاد و هم مهارت بالایی نیاز دارد و بعد از گچبری سقف گچبری روی سطح رابیتس زمان زیادی لازم دارد.

اما به طور کلی و میانگین میتوان این گونه گفت که هر تیم گچکاری ساختمان شامل یک استاد کار خبره و یک شاگرد گچکاری در هر روز کاری می تواند با ارتفاع رایج سه متر و مساحتی در حدود چهل متر مربع از گچ و خاک و مساحتی در حدود پنجاه متر مربع از گچ سفید راروی دیوارهای هبلکس یا بلوک سفال اجرایی کنند که این کار حدودا کمتر از یک هفته زمان نیاز دارد تا یک نتیجه دلخواه و رضایت بخش را مشاهده کنید.

 

روش های اصولی اجرای عملیات گچبری سنتی و دستی

 1. همیشه سعی کنید که گچ های مرغوب و دارای استاندارد را استفاده کنید.
 2. توجه داشته باشید که بهترین گچ برای گچکاری، گچ تازه تولید شده است (اگر انبارداری صحیح باشد، گچ را می توان تا یک سال هم نگهداری و استفاده کرد). گچ کهنه و آب دیده برای کار مناسب نیست. ملات گچی که کهنه باشد دیگر آن چسبندگی و مرغوبیت گچ نو و تازه را ندارد.
 3. برای پروژه گچکاری از تیم های حرفه ای استفاده کنید، تیم هایی که نمونه کارهای گچکاری آن ها را مشاهده کرده باشید.
 4. جهت اجرای گچ‌کاری از اکیپ کار آزموده که قبلا نمونه کار آن را دیده‌اید استفاده کنید. زیرا اکیپ‌های غیر ماهر علاوه بر اینکه ممکن است از نظر فنی کیفیت کار را پایین آورند، پرت زیاد مصالح خواهند داشت که دستمزد احتمالا ارزان‌تر آنها را پوشش می‌دهد.
 5. سطح گچ‌کاری شده دیوار باید کاملاً صاف و صیقلی و شاقول و عاری از اعوجاج باشد که می‌توان این موضوع را با قرار دادن یک شمشه روی دیوار گچ‌کاری شده، تست کرد.
 6. سقف گچ‌کاری شده نیز باید کاملاً تراز و بدون موج باشد.
 7. رنگ گچ پس از خشک شدن باید کاملا سفید باشد.
 8. پس از خشک شدن کامل گچ نباید با فشار دست گچ فروکش کند و یا به اصطلاح پوک باشد.
 9. از گچ‌کاری در دمای زیر صفر جداً خودداری شود.
 10. سطح گچ‌کاری شده پس از خشک شدن باید کاملا سخت بوده و گرده سفید ندهد.
 11. قطعات فلزی مثل درب‌ها و فریم پنجره‌ها و ستون‌های فلزی و بادبندها باید قبل از گچ‌کاری ضد زنگ بخورد.
 12. روی ستون‌های فلزی و بادبند‌ها و قسمت‌هایی که لوله بخاری در دیوار قرار دارد قبل از گچ‌کاری با توری مرغی پوشانده شود.
 13. در محل‌های اتصال ۲ دیوار با متریال مختلف، مثلا دیوار سفال به دیوار هبلکس و یا دیوار بتنی نیز از توری مرغی استفاده شود تا در اثر انبساط و انقباض متفاوت دو متریال، ترک در گچ ایجاد نشود.

 

وسایل و ابزرا های مورد نیاز برای گچبری سنتی و دستی

 • اگر لازم باشد داربست, بشکه و تخته
 • ماله
 • همزن دستی
 • شمشه چوبی، آهنی یا آلومینیومی
 • کاردک
 • تراز
 • سیمان
 • لیسه پلاستیکی
 • شاقول

 

نگهداری از گچبری دستی و گچبری سنتی

زمانی که عملیات گچبری سفید دیوار های ساختمان به پایان میرسد ، از خراش دادن و وارد کردن ضربه به سطح گچکاری شده خودداری کنید.برای این کار میتوانید از کاغذ دیواری یا پتینه کاری استفاده کنید و جلوه ای شیک و مدرن به خانه شما میبخشد.

عملیات گچبری ساختمان

 1. تیغه چینی دیوارهای خارجی و داخلی
 2. لوله گذاری تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان
 3. ۳اجرای رابیتس و سقف کاذب
 4. کاشی کاری
 5. کف سازی

بعد از تمام شدن عملیات بالا حالا اگر میخواهید از سقف کاذب استفاده کنید ، بعد از خشک شدن کامل گچ میتوانید این کار را انجام دهید.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی لوله های تاسیساتی کارشده در کف ساختمان، پیش از انجام سفیدکاری، کف سازی را انجام دهید. زمان انجام عملیات سرامیک کاری کف ها و همچنین نصب نما و پنجره ها چندان مهم نیست. یعنی می توانید آن را قبل یا بعد از عملیات گچ سفید گچکاری ساختمان انجام دهید. اما دقت داشته باشید که کار هریک از تیم های گچکاری یا سرامیک کاری به کار تیم دیگر آسیبی وارد نکند.

 

مناسب ترین آب و هوا برای بهترین نتیجه گچبری سنتی و دستی چیست؟

اگر در دمای زیر صفر درجه شروع به کار گچبری سنتی یا دستی کنید ، بعد از چسباندن گچ به دیوار ، گچ سریع یخ میزند و و بعد از آن هم فاسد میشود.

اگر در دمای خیلی بالاتر از صفر درجه و خیلی گرم هم این کار را انجام دهید ، گچ خیلی زود سفت میشود و نمیشود مدل و طرحی روی گچ ایجاد کرد.

اما مناسبترین دما برای گچبری سنتی و دستی ، دمای متعادل بین این دو مورد بالا است که گچکار حرفه ای با وسایل گرمایشی و سرمایشی و راه های دیگر دمای مناسب گچبری سنتی و دستی را ایجاد میکند.

 

آموزش گچبری سنتی و دستی ساختمان

برای گچکاری یک سطح ابتدا باید وسایل مورد نیاز را تهیه کنیم گچکاری ،  استامبلی ،  ماله ، کاردک ، لیسه ،الک ، شمشه ابتدا میزان ریختن اب در استانبلی را می اموزیم.ظرف را به ۴ قسمت تقسیم کنید فرض کنیم اگر یک دوم اب بریزیم باید ۴ مشت گچ اضافه کنیم (دو کف دست بزرگ مردانه یعنی یک مشت) پس در اینجا اموختیم که چه مقدار گچ واب باهم مخلوط میشود.سپس ان را به مدت ۲۰ ثانیه هم میزنیم (به وسیله ی همزن گچکاری ،کف دست یا هر وسیله ای که ان را بجوش بیاورد) بعداز۵ دقیقه این کار را  تکرار میکنیم حالا کم کم ملات گچ ما از مایع به جامد تبدیل و اماده شده که با ماله به محل مورد نظر اضافه و با شمشه اضافه گچ را گرفته سطح راصاف کنیم برای این کار سرعت عمل بالا و تجربه لازم است ولی برای لکه های کوچک افراد عادی نیز میتوانند ادجام دهند درمرحله ی بعد پودر گچ را از الک رد کنید و به روش قبل ان را بسازید و یک لایه ی نازک با ماله روی سطح اضافه کنید به ارامی پرداخت بزنید در نهایت با لیسه پلاستیکی سوراخ ها و ناصافی ها را گرفته مجدا پرداخت بزنید.

 

نکات کلیدی و مهم برای گچبری سنتی و دستی

 1. بهتر است قبل خرید مواد گچ کاری از استاد کار ماهر اندازه دقیق را بخواهید تا در زمان گچکاری با کمبود یا اضافه بودن مصالح روبرو نشوید.
 2. شما می توانید طرح دلخواه تان را با گچکار در میان بگذارید و از او درباره اجرایی بودن طرح تان مشورت کنید
 3. توجه داشته باشید هرچه طرح پیچیده تر باشد در نتیجه زمان  بیش تری برای اجرای آن صرف می شود که همین امر تاثیر مستقیم بر هزینه طرح دارد.
 4. چنانچه پروژه نیاز به زیر سازی خاص و یا تعمیر قسمتی داشته باشد ،دستمزد استاد مار برای هر قسمت و هر خدمت جداگانه محاسبه می شود.
 5. حتما از یک استادکار ماهر و با وجدان برای انجام پروژه تان کمک بگیرید تا علاوه بر پرتی کمتر کار ،به زیبایی و بی عیبی کار نهایی دست یابید.
 6. قبل از انتخاب استادکار ماهر حتما نمونه کارهای اورا ببینید.
 7. هزینه کارهای خاص با طراحی ویژه به صورت توافقی تعیین می شود.
 8. در صورتی که ساختمان سقف کاذب (با آهن کش، میلگرد و رابیتس) وجود داشته باشد برگه های رابیتس بایستی ۲لایه بسته شوند تا گچ پشت نریزد سقف سنگین نشود باز نکند و استحکام و درگیری لازم ایجاد شود.
 9. اگر کلفتی ملاتی که روی میکشیم از ۷/۸ سانتی متر بیشتر باشد و آنرا در یک نوبت بزنیم لایه های گچ در اثر مجاورت با هوا به ندرت خشک میشود.در صورتی که لایه های درونی مرطوب هستند و اگر بخواهیم که آنها خشک شوند باید در لایه ی بیرونی ترکهایی ایجاد کنیم تا امکان خروج آب از لایه های زیرین باشد.
 10. اگر در زمانی که ملات گچ را درست میکنیم مقدار گچی که در آب میریزیم از مقدار معین کمتر باشد (درصد وزن آب نسبت به گچ زیاد باشد) گچ پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا میکند و ترک برمیدارد.
 11. اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری کنیم و آب ملات گچ قبل از انبساط یخ بزند فعل و انفعالات شیمیایی برای سخت شدن در ملات متوقف میشود و بعد از آنکه یخ آب شود گچ فاسد میشود و دیگر به انبساط خود ادامه نمیدهد و در نتیجه در سطح گچ کاری شده ترک خوردگی مشاهده میشود.

     

نمونه هایی از مدل های گچبری سنتی و دستی مجموعه هنر برتر

تقریبا بیشتر افراد وقتی از همه چیز خانه خود بجز دکوراسیون داخلی راضی باشند یا اینکه ببینند نمیتوانند خانه جدیدی خریداری کنند ، معمولا فقط یکبار دست به تعمیرات کلی منزل خود میزنند که گچبری سنتی یا گچبری دستی از نمونه های تغییر دکوراسیون داخلی منزل است که باعث زیبایی منزل میشود.

به طور حتم داشتن دکوراسیون منحصر به فرد و زیبا برای کار یا زندگی خواسته همه ی ما انسانها هاست و ابتدایی ترین کار برای زیبا سازی داخلی ساختمان ها گچبری دیوار و سقف میباشد.

این هنر باعث تزئین فضای داخلی می گردد. گروه ماهر هنر برتر جهت زیباسازی  منازل و مکان های عمومی خدمات گچبری را با داشتن افرادی هنرمند در عرصه هنر گچبری انجام می دهد.

 


 • گچبری دستی بهتر است یا گچبری پیش ساخته؟

  به طور کل نمیتوان به این سوال پاسخ قطعی داد.
  در برخی از موارد با توجه به بودجه و نیاز مشتری، ممکن است هر کدام از این دو حالت مورد تایید واقع شود.
  اما در کل، گچبری دستی متناسب با محیط طراحی و اجرا میگردد و میتوان هر طرحی که مد نظر کارفرما باشد اجرا کرد.اما در گچبری پیش ساخته محدودیت طرح وجود دارد علاوه برآن اگر در دیواریا سقف ناصافی وحود داشته باشد در گچبری دستی می توان آن را برطرف کرد.09121671980

 • آیا میتوانم هر طرح گچبری که دوست دارم را سفارش دهم؟

  پاسخ کوتاه است، بله..! شما میتوانید هر طرحی که مد نظر دارید را می توایند اجرا کنید.زیرا استاد گچبر طرح مورد نظر شما را در محل طراحی و اجرا می کند.
   


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید